Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Ei ruuhkaa äänestyspaikalla – ennakkoäänestys käynnistyi Siilinjärvellä rauhallisesti

Kuntavaalien ennakkoäänestys on käynnistynyt Siilinjärvellä rauhallisesti. Ensimmäisen ennakkoäänestyspäivän puoliväliin mennessä kunnantalon äänestyspaikalla oli käynyt äänestäjiä tasaiseen tahtiin.

– Ei ole ollut ryysistä, mikä on oikeastaan ollut hyvä juttu koronarajoitusten vuoksi, toteaa vaalivirkailija Sirkka Jauhiainen.

– Homma on oikeastaan mennyt kuin oppikirjan mukaan.

Siilinjärven ennakkoäänestypaikat sijaitsevat kunnantalolla ja Vuorelan koululla. Molemmat paikat ovat avoinna päivittäin seuraavasti: 26.5.–6.6. kello 9–18 ja 7.6.–8.6. kello 9–20 välisenä aikana.

Maaningan ennakkoäänestyspaikka sijaitsee Maaninkatalolla. Äänestyspaikka on auki seuraavasti: 26.-28.5, 31.5-4.6. ja 7.-8.6. kello 10–16 ja 29.-30.5. sekä 5.-6.6. kello 10–14.

Ennakkoäänestää voi tiistaihin 8.6. kello 20 saakka. Varsinainen vaalipäivä on sunnuntai 13.6.